Zeki insanların 10 özelliği

Zeki insanların 10 özelliği

Zeki insanların 10 özelliği

1- Bilgi sahibi olmadığı bir konuda Konuşmazlar

zeki-insanlarin-10-ozelligi-1
zeki-insanlarin-10-ozelligi-1

Zeki insanlar kesinlikle emin olmadıkları bir konu hakkında yorum yapmaktan kaçınırlar. Genellikle bir ortamda konuyla ilgili çok yorum yapan kişiler varsa dikkatle dinlerler ve hatta konuşmalar gereksiz ve boş bir hal alırsa yorum yapmaktan da geri dururlar. Çünkü onlara göre bir şey bilmeyen insanlara laf anlatmak gereksiz ve zaman kaybıdır.

2- IQ ları yüksektir

IQ-testi
zeki-insanlarin-10-ozelligi-2

Normal bir insanın IQ seviyesi 91-110 arası (normal zeka) olarak kabul edilir. Zeki insanların IQ seviyesi genellikle daha fazladır. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki bazen zeki insanların IQ larının düşük olduğu istisnalar ortaya çıkmıştır. Sonuçta IQ testi de genel olarak doğru sonuçlar verse de, her zaman %100 doğru olan bir test değildir.

3- Odaklanma ve Dikkat konusunda başarılıdırlar

zeki-insanlarin-10-ozelligi-3
zeki-insanlarin-10-ozelligi-3

 

Genellikle birden fazla işi aynı anda yapamazlar. Tek bir işe odaklandıkları için birden fazla işi ayna anda yapan insanların göremediği tüm detaylara hakimdirler. Derinlemesine inceleme ve konu üzerinde düşünme sürelerinden dolayı dışarıdan bakıldığında bir işi daha yavaş yapıyor olarak görünürler.

4-Çok Meraklıdırlar

zeki-insanlarin-10-ozelligi-4
zeki-insanlarin-10-ozelligi-4

Zeki insanlar meraklıdırlar. İnsanların üzerinde çok durmadığı konularla ilgili sürekli araştırma ve bilgi edinme istekleri çok yüksektir. Sürekli kendi kendilerine sorular sorarlar. Einstein’ın; “Benim özel bir yeteneğim yok sadece tutkulu bir meraklıyım o kadar” dediği söylenir. Bu sözle bile zeki insanların ne kadar meraklı olduklarına dair fikir edinmek mümkün.

5-Açık Görüşlüdürler

zeki-insanlarin-10-ozelligi-5
zeki-insanlarin-10-ozelligi-5

Her zaman yeni fikir ve düşüncelere açıktırlar. Yeni bir şeyler keşfetmek yeni bir şeyler öğrenmek onlar için büyük bir keyiftir. Farklı bakış açısı ve görüşlere saygılıdırlar.

6- Sakindirler

zeki-insanlarin-10-ozelligi-6
zeki-insanlarin-10-ozelligi-6

 

Zeki insanlar olaylara çabuk tepki vermezler. Derinlemesine düşünmeden hareket etmezler. Genellikle duygularını çabuk ifade etmekten kaçınırlar. Günlük hayattaki işlerini yaparken de hızlı değildirler.

7- Yalnızlığı Severler

kendi-kendine-vakit-gecirme
zeki-insanlarin-10-ozelligi-7

Tek başına vakit geçirmeyi, yalnız kalmayı severler. Kalabalık gürültülü bir yerde olmaktansa evinde ya da doğada tek başına sakin bir şekilde oturmayı tercih ederler.

8-Şansa ve Tesadüfe İnanmazlar

zeki-insanlarin-10-ozelligi-8
zeki-insanlarin-10-ozelligi-8

Hayatlarında olan olayların şans eseri veya tesadüfen gerçekleştiği gibi bir düşünceyi asla kabul etmezler. Her gerçekleşen olayın bir sebebi olduğuna inanırlar. Bir olay gerçekleştiyse mutlaka mantıklı bir sebebinin olması gerektiğini düşünürler.

9- Yaptıkları Hatalardan Ders Çıkarmayı Bilirler

zeki-insanlarin-10-ozelligi-9
zeki-insanlarin-10-ozelligi-9

Hata yapmaktan korkmazlar fakat yaptıkları hataları tekrarlamayacak kadar temkinli davranırlar. Özellikle bir şeyi ortaya çıkartma keşfetme için gayret içindeyseler denemekten vazgeçmezler. Her denemede nerede hata yaptıklarını sorgulayarak, hatalarını olumlu yönde kullanmayı bilirler.

10- Büyük Problemlere/Sorunlara Kafa yorarlar

zeki-insanlarin-10-ozelligi-10
zeki-insanlarin-10-ozelligi-10

Diğer insanların görmezden geldiği ya da çözüm üretmeye pek yanaşmadığı konulara çözüm bulabilmek için gayret gösterirler. Bu problemler bazen içinden çıkılamayacak hal alsa da çözümsüz gibi görünse de sorunlara kafa yormaktan vazgeçmezler.

 

 

//istanbuldanhaberler.net/zeki-insanlarin-10-ozelligi/

Beğen & Paylaş
Facebook
Google+
//istanbuldanhaberler.net/zeki-insanlarin-10-ozelligi/

Bir cevap yazın

Paylaş - Takip Et