İstanbul

İstanbul’un Tarihi;

istanbul çağlardan beri Roma,Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu gibi büyük kültürlere ev sahipliği yapmış kadim şehir.

Tarihi zenginliği ve kültürel mirasıyla insanları kendine hayran bırakıyor.

İstanbul tarihi yarımada da birçok tarihi eser barındıran şehir olarak adeta geçmişe ayna tutuyor.

Özellikle İstanbul’u Fatih Sultan Mehmet’in fethinden sonra, tam bir medeniyetler şöleni haline gelmiş şehir, Osmanlı mimarisinin en güzel eserlerini içerisinde barındırıyor.

Osmanlı döneminden kalma birçok eserin günümüze sağlam olarak ulaşabilmiş olması da İstanbul için büyük bir nimettir.

UNESCO;

Unesco Dünya Miras listesine girmiş olan Ayasofya, Aya İrini, Hipodrom, Küçük Ayasofya Camisi ve Topkapı Sarayı’nı içine alan Sultanahmet Kentsel Arkeolojik Sit Alanı; Süleymaniye Camisi ve çevresini içine alan Süleymaniye Koruma Alanı; Zeyrek Camisi ve çevresini içine alan Zeyrek Koruma Alanı ve İstanbul Kara Surları Koruma Alanı pek geçmişimizden birçok izler taşımasının yanında tarihi yarımadayı gezenleri de hayretler içerisinde bırakmaktadır.

İstanbul Sanayi, Turizm, Ticaret alanlarında bir uğrak nokta olması sebebiyle nüfus yönünden kalabalık bir şehir olarak günümüzde 20 milyona yakın insana ev sahipliği yapıyor.

Çanakkale ve İstanbul boğazlarına sahip olması, Asya ile Avrupayı birbirine bağlaması, geçmişten gelen kültürel zenginliğin dışında, jeopolitik konumunun önemini de ortaya çıkarıyor.

İstanbul’un tarihi ve kültürel mirası dışında, masmavi denizine bir alıştınız mı “Deniz olmayan yerde yaşayamam” dedirtir insana.

Öyle bir şehir düşününki birçok devlete ev sahipliği yapmış, uğruna çok şey feda edilmiş, kıt’aları birbirine

bağlamakla kalmamış aynı zamanda medeniyetlerin beşiği bir şehir, işte “İstanbul” dur onun adı.

Masallara, efsanelere ev sahipliği yapmış “Büyük Şehir”. Kah gülen kah ağlatan “Kadim Şehir”. Kimine göre “Taşı Toprağı Altın” şehir… Kimisine “Umut” olmuş, kimisine “Ekmek kapısı”….

Doğası, Tarihi Mirası, Denizi, Kültürel geçmişiyle İstanbul, dünyadaki herkesin göz bebeğidir desek abartmış olmayız sanırım.

Son olarak;

Bu şehirde yeme-içme, konaklama, etkinlikler gibi diğer bilgilere de değinmeye çalıştığımız ve sizlere bir rehber olması için uzun çabalar gösterdiğimiz sayfamızda İstanbul ile ilgili doğru ve güvenilir bilgilere ulaşırken umarız iyi vakit geçirirsiniz.

//istanbuldanhaberler.net/istanbul

 

Beğen & Paylaş
Facebook
Google+
//istanbuldanhaberler.net/istanbul/

Bir cevap yazın

Paylaş - Takip Et