Dünyayı Değiştiren İcatlar

Dünyayı Değiştiren İcatlar

Dünyayı Değiştiren İcatlar

Kimi icatlar insan hayatını kolaylaştırırken kimisi insanların sosyal yaşantısını değiştirmiştir. Bazı buluşlar ise insanlık tarihinin tamemen değişmesine neden olmuştur. Dünyayı değiştiren bu icatlara sırasıyla bir göz atalım.

Ateş

ates
ates

1981 yılında Kenya’da ve 1988 yılında Güney Afrika’da ele geçen bulgular günümüzden 1.420.000 yıl önceki insanımsıların da ateşi kullanıyor olduğuna işaret eder

İlk ateşi kullanan insanlar onu ısınmak, yemeklerini pişirmek ve saldırganlardan korunmak için kullanıyorlardı. Ateşin kontrol edilebilmesinin ardından insanoğlu, medeniyete olan yolculuğunun ilk adımını attı. Ateşin ilk kaynağı muhtemelen bir yıldırım düşmesi sonucu ortaya çıkmıştır ve nesiller boyunca ateşin bu şekilde elde edildiğine inanılmaktadır.

Tekerlek

tekerlek
tekerlek

M.Ö. 3200 yılında Sümerler (Tarihin bilinen en eski uygarlığı) tarafından bulundu.

Tekerlek öncelikle tarımsal taşımacılık amaçlı kullanılmaya başlanmış olsa da günümüzde tekerleğin önemini ve geldiği noktada neredeyse herkes için çok büyük önem taşır.

Kullandığımız her türlü hareketli araçta yer alan Tekerleğin Teknolojinin gelişmesine çok büyük katkıları olmuştur.

Yazı

Yine Sümerliler tarafından bulunan bu buluş insanlık tarihini değiştiren önemli buluşlardan biridir. Çivi yazısının bulunmasıyla tarihi çağlar başlamıştır.

İnsanların bilgi aktarımını sağlaması ve kuşaktan kuşağa aktarılmasında kullanılan bu icat, İnsanların her türlü iletişiminde, Haberleşmede, kaynak kullanımında, internette, kısaca günlük yaşamın her yerinde kullanılan ve insanlığın gelişimine yön veren en büyük araçtır.

Takvim

takvim
takvim

Günümüzde kullanılan takvimin bilinen en eski hali yine Sümerler tarafından kullanılmıştır. Takvimler astronomik olaylara göre tasarlanmaya başladığı için astronominin gelişmesi ile ortaya çıkarılan buluş, ilk kez Hasat ve ekim zamanlarının hesaplanması için kullanılmaya başlandı. Günümüzde iş ve özel yaşamımızda her türlü kolaylığı getiren ve insanın plan yapmasını kolaylaştıran bir icat olarak karşımıza çıkar.

Para

para
para

Ticari faaliyetleri kolaylaştırmak için, M.Ö. 700 de Lidyalılar tarafından kullanılmaya başlanan Para, Takas usulünün sona ermesini sağlamıştır. Böylece ticaret hayatındaki karışıklık ve karmaşanın önüne geçilmiştir.

İlk kullanılan para madeni madeni olarak kullanılmaya başlanmıştır. Kağıt paraların ilk kullanımı ise 11. yüzyılda oldu. Moğol İmparatoru Kubilay Han, askerlerinin maaşlarını kağıt para ile ödemeye başladı. Avrupa’da ise kağıt para ilk kez 1661 yılında Stockholm’de basıldı.

Pusula

pusula
pusula

 

Pusulayı M.S 100 yılında Çinliler icat etti. Manyetik bir ortamda serbest bırakılan bir objenin kuzeye yöneleceği prensibinden hareketle pusulanın keşfi gerçekleşti.

Günümüzde uydular, gps sistemleri, navigasyonlar gibi çok gelişmiş cihazlar olmasına rağmen Pusula mekanik yapısıyla herhangi ekstra bir enerji ihtiyacı olmadan kullanılabilmesiyle hala insanlara kolaylık sağlayan bir icattır.

 

Matbaa

matbaa
matbaa

Johannes Guttenberg’in 1450 yılında icat ettiği matbaa yazılı olan bilgilerin farklı coğrafyalara, kişilere ulaşmasını sağlamasıyla insan hayatında önemli bir dönüm noktası olmuştur.

Yazılan herhangi bir kitabın, eserin farklı insanlara ulaşması, bilginin evrensel bir değer olarak tanınmasını sağlamıştır.

Günümüzde her ne kadar dijital teknolojiler gelişmiş olsa da hala okuduğumuz kitapların neredeyse hepsi matbaalarda basılmaya devam etmektedir.

Elektrik ve Ampul

elektrik-ve-ampul
elektrik-ve-ampul

Elektrik: Elektriğin bulunuşu, İtalyan bilim insanı Alexsandro Volta’nın 1800 yılında yaptığı deneylerle başlar. Alexsandro Volta ilk elektrik pilini ve bundan da ilk elektrik akımını elde etmeyi başarmıştır. Elektriğin gerçeğe en yakın tanımlamasını yapan Benjamin Franklin olmuştur. Benjamin Franklin tabiattaki bütün maddelerin bünyesinde elektriksel bir akışın var olduğuna inanıyordu.

1900’lerin başında Sırp asıllı Amerikalı mühendis, mucit ve elektrik sihirbazı Nicola Tesla ticari elektriğin doğuşuna önemli katkı sağladı. Thomas Alva Edison ile birlikte çalıştı ve daha sonra elektromanyetizma alanında birçok gelişmeye katkıda bulundu.

Ampul: Ampulun icadı ile birkikte hayatımızda bir çok şey daha kolay hale gelmiştir. Yüksek gerilimli elektrik üreteçlerinden elde ettiği akımla çalışan, Karbon filamanlı ilk Ampulü icat eden Thomas Alva Edison olmuştur.

Radyo

radyo
radyo

Guglielmo Marconi kısa dalga radyo iletişimi üzerine yaptığı çalışmalarla radyonun babası olarak kabul edilir.  Bu icadın, kısa dalga frekanslarının havadan aktarımını sağlamasıyla farklı bir iletişim teknolojisi ortaya çıkmış oldu.

Telefon

telefon
telefon

Alexander Graham Bell tarafından icat edilen telefon, Graham Bell küçük yaşlarından itibaren kendini, sağır ve dilsiz insanların sorunlarıyla uğraşmaya adamıştı. İnsan sesindeki frekansları elde ederek, bunları elektrik sinyali biçiminde bir telden iletmenin olanaklı olup olmadığını araştırdı. Bunun içinde yapay bir kulak zarı yapma gerekliliğini farketti. Ses titreşimlerinin Diayafram’a ulaşırken titreşime neden olan sinyalleri, diyaframın yeniden sese çevirdiğini fark etti ve 1876 yılında telefonun patentini aldı.

Televizyon

televiyon
televiyon

Televizyonun icadıyla haberleşme olanakları gelişmiş, İletişim farklı bir boyut kazanmıştır. Tek yönlü iletişim sağlayan televizyon, farklı coğrafyalara eş zamanlı bilgi aktaran en önemli araçlardan biridir. John Logic Baird 1926 yılında televizyonu icat etmiştir.

Günümüzde her eve giren hatta her evde birden fazla yer alan televizyon kullanışlı ve tüm insanlığa hizmet eden bir icattır.

Bilgisayar

bilgisayar
bilgisayar

Charles Babbage tarafından yapılan ilk mekanik bilgisayar şu an kullandığımız bilgisayarların büyük büyük babasıdır desek yanlış olmaz. ABC, Prof. John Vincent Atanasoff ve lisansüstü öğrencisi Cliff Berry tarafından 1937’de geliştirmeye başlandı. Gelişimi 1942 yılına kadar devam etti.  Program kaydedilen ilk bilgisayar EDSAC ingilizler tarafından yapıldı. Bu bilgisayar Bebek lakaplı ilk grafik bilgisayar oyununu çalıştıran bilgisayar olarak tarihe geçti.

Bilgisayarların kullanılmaya başlamasından sonra insanlık tarihinde dönüm noktası gerçekleşti. Hala günümüzde de devam eden Dijital bir çağ ortaya çıktı

İnternet

internet
internet

İlk internet fikrini ortaya atan Leonard Kleinrock dur. 1969 tarinhde, Kaliforniya Üniversitesi ilk internet’i basın üzerinden duyurdu. Yine aynı yıl ilk internet mesajı da gönderildi. Ray Tomlinson tarafından 1971 yılında ilk E-posta gönderilmiştir. Tarihteki ilk alan adı symbolics.com 1985 yılında kayıt edilmiştir. Günümüzde internet olmadan geçen bir günümüz dahi yok. Size bu yazının ulaşması da dahil birçok alanda kullandığımız internet teknolojileri doğru kullanıldığında insanlığa çok büyük hizmetler sağlamaktadır.

Cep Telefonu

cep-telefonu
cep-telefonu

Sabit kablo bağlantıları olmadan seyyar taşınabilir ve belirli bir bölgede konuşmayı sağlayan Cep telefonunun ilk patenti Martin Cooper tarafından 1973 yılında alındı. Cep telefonu ilk olarak konuşma amaçlı kullanılsa da gelişen teknolojilerle birlikte Fotoğraf çekebilme, İnternette sörf yapabilme ve hatta geliştirilebilir aplikasyonlarla çok farklı özellikler kazandı. Şuan bu yazıyı okuyan bazı okuyucularımız da bu yazımızı okuma işlemini büyük ihtimalle cep telefonu üzerinden gerçekleştir

 

//istanbuldanhaberler.net/dunyayi-degistiren-icatlar/

 

 

 

 

 

 

Beğen & Paylaş
Facebook
Google+
//istanbuldanhaberler.net/dunyayi-degistiren-icatlar/

Bir cevap yazın

Paylaş - Takip Et