90’larda çocuk olmak

90’larda çocuk olmak

90’larda çocuk olmak

1990 lı yıllarda çocuk olarak sokaklarda oyun oynama şansı olmuş bu nesil için, arkadaşlık, oyunlar, eğlenceler çok farklıydı. Şimdiki çocukların sahip olduğu imkanlar onların elinde yoktu belki ama 90lar da çocuk olan nesil için her zaman sokaklarda eğlenecek,oynayacak birçok şey bulunurdu. Çelik çomak, Saklambaç, Dokuz taş, Körebe,Misket, Birdirbir gibi birçok oyunu oynayan bu nesil gerçekten çok şanslıydı. Belki imkanları çok kısıtlıydı teknoloji çok gerideydi şuan internet dünyasında olan hiçbir şey belki birçoğunun bilgisayarı bile yoktu ama bu nesil yine de çok şanslıydı. Herşey doğal ve masumdu..

1990 lı yıllarda çocuklar için çok şey ifade eden eski günlere bir göz atalım..

Plastik Top

plastik-top
plastik-top

Günümüzde sokakta oynayan çocuk sayısı az olsa da şuan her çeşit top bulmak mümkün o günlerde çocukların sahip olabildikleri tek top, bakkaldan aldıkları bu plastik toptu.

Mahalle maçı

mahalle-maci
mahalle-maçı

Eskiden mahallelerde taşlardan kale yaparak maç yapardı çocuklar. Şanslı olanlar ise kale direkleri olan toprak sahalarda maç yap yaparlardı. Sabahtan akşama kadar yapılan maçlardan sonra mahallede yağlı ekmek yiyerek top sektirerek vakit geçirirlerdi çocuklar..

Seyyar Salıncaklar

seyyar-salincaklar
seyyar-salincaklar

Tabiki mahalle mahalle gezen seyyar salıncakçıları ve bu salıncakta sallanan çocukları da unutmamak gerekir.

Dokuz Taş

dokuz-tas
dokuz-taş

O dönemde 9 taş oynamayan hemen hemen hiç kimse yoktur. 9 taş genelde kız ve erkekler için vazgeçilmez oyunlardan biriydi.

İp Atlama

ip-atlama
ip-atlama

Genellikler kız çocukları arasında oynanan sokakların vazgeçilmeziydi. Şimdi hala oynanıyor olsa da teknolojinin gelişmesi, oyuncak çeşitliliğinin artmasıyla eski popülaritesini kaybetmiş durumda.

Saklambaç

saklambac
saklambac

Tek başına oynanamayan saklambaç o günlerde sosyal medya henüz yokken çocukları sosyalleştiren,  kalabalık bir grup olarak herkesin bildiği popüler oyunlardan biriydi.

Birdir Bir

birdir-bir
birdir-bir

Çocukların severek oynadığı oyunlardan biri de Birdir Bir di.

Uzun Eşek

uzun-esek
uzun-esek

Uzun Eşek yine toplulukla oynanan genelde erkek çocukların sıkça oynadığı bir oyundu. Çocuklar için eğlenceli vakitlerin vazgeçilmezlerindendi.

Yakar Top

yakar-top
yakar-top

Yakar Top defalarca oynanan kalabalık mahallelerin vazgeçilmez oyunuydu.

Körebe

Korebe
Körebe

Gözleri görmeden birini yakalamak mı? Empati kurmayı duyguları/sezgileriyle hareket etmeyi, beceri olarak çocuğa verebilen başka hangi oyun vardır ki?

 

 

Eski Dolma Kolonyalar

eski-dolma-kolonya
eski-dolma-kolonya

Günümüzde çocuklardan bir çoğu bunun ne işe yaradığını bilemeyecektir. 90 larda çocuk olmuş herkes eczaneden kolonya doldurttuğu günleri hatırlayacaktır.

Bakkalarda satılan ürünler

90larda-bakkallardaki-ürünler
90larda-bakkallardaki-ürünler

Cino

cino
cino

Susam Sokağı

susam-sokagi
susam-sokagi

Susam Sokağı 90 lı yıllarda çocuklar için yapılmış en iyi kukla şovdu. Edi,Büdü Kurabiye canavarıyla o dönem ki çocukların sevimli kahramanlarını hala görebiliyor olmak güzel.

Kaset

kaset
kaset

Müzik dinlemek o zamanlar şimdiki kadar kolay değildi. Kasetleri istediğin şarkıya sarmak için kurşun kalem kullanılırdı. Ne cep telefonu ne internet vardı. Sadece biraz şanslıysanız walkman’iniz varsa sokakta müzik dinleyebilirdiniz.

Walkman

walkman
walkman

Bunu görüp bu nedir yahu diyenler varsa 90 larda muhtemelen daha doğmamıştı. Kasetlerinizi dinlemek için, walkman oldukça popüler bir eşyaydı o zamanlar.

Discman

discman
discman

Diskman de kasetlerden cd lere geçiş döneminde cd çalar olarak kullandığımız ve o dönem lüks bir eşyaydı.

Ansiklopediler

ansiklopedi
ansiklopedi

O yıllarda gazetelerin promosyon olarak verdiği bu ansiklopediler herkesin evine girmiştir. Hatta bazı evlerde hala kullanılıyor bile olabilir.

Çevirmeli Telefon

cevirmeli-telefon
cevirmeli-telefon

Bu telefonun bir de anahtarlı modeli olanları vardı genellikle bakkallar bu şekilde kullanırdı. Hugo oyununa katılmak isterseniz bu telefon ile yarışma şansınız yoktu. Evlerinde bu telefonu olanlar bunu iyi hatırlayacaktır.

Çizgi Filmler

cizgi-film
cizgi-film

He-man, She-ra, Red-kit en iyi çizgi filmlerdi. Alf de unutulmaz uzaylı kahraman..

Tetris

tetris
tetris

Şimdiki çocuklara göre pek de makul gelmeyen oyun 90 lı yıllarda, şimdiki akıllı oyun konsollarıyla eş değerdi. Tabi içinde tetris dışında bir oyun yoktu.

Hugo

hugo
hugo

O dönem Hugo oynamak için telefonda sıra bekleyen çocuklardan bazıları muhtemelen bu yazıyı okuduklarında bir tebessüm etmişlerdir. Tolga abiyi de unutmamak lazım.

Super Mario

super-mario
super-mario

Döneme damgasını vurmuş en iyi bilgisayar oyunu. Oyunun oynanmaya başlamasının üzerinden 20 küsür sene geçmesine rağmen hala oynanan  bir oyun olarak ne kadar başarılı ve güzel bir oyun olduğunu ıspatlıyor

 

 

Beğen & Paylaş
Facebook
Google+
//istanbuldanhaberler.net/90larda-cocuk-olmak/

Bir cevap yazın

Paylaş - Takip Et